úterý 3. května 2011

Skvělý úspěch Honzy Janko na turnaji o Pardubickou kotvu

V turnaji překvapivě zazářil hráč Rapidu  Honza Janko 7. místem mezi 61 hráči se 4 mistry Fide a řadou kandidátů mistra. V turnaj na 9 partií švýcarským systémem 2 x 15 minut na partii získal 6.5 bodů a získal cenu jako největší "skokan" (v pořadí proti minulému ročníku). O vítězi se rozhodlo ve prospěch FM Mariana Sabola až v posledním kole, kdy vedoucí hráč Pavel Just prohrál.

26.75

Turnaj byl tradičně dobře zorganizován v příjemném prostředí a přátelské atmosféře. Reportáž je na stránce 2222 Polabiny a proto se nebudu zde rozepisovat a podrobné výsledky jsou na Chess Results.
Malou skvrnou na průběhu v závěru bylo opilecké extempore Jana Vaníčka z TJ Jablonné nad Orlicí. Normálně se takové události na turnajích nestávají, ale kdoví jaké měl pan Vaníček osobní problémy a démon alkohol udělal své. Rozhodčí ŠKROCH Martin si s ním ale profesionálně poradil.
Já si z turnaje vzal poučení, že už bude na čase si připravit nějaký repertoár zahájení, abych neobjevoval Ameriku a neztrácel čas na "samozřejmé věci". Pravidelné hraní bleskových turnajů na Rapidu určitě prospělo Honzovi Janko a jeho kombinační styl hry je nebezpečný i mistrům.

Šachový klub 2222 Polabiny jsou prostě unikátní Pardubický šachový fenomén spolu se seriálem superturnajů Czech Open.

Příklad toho, co se dá v bleskové partii vymyslet a přehlédnout je na následujících diagramech. Pozici jsem si zhruba pamatoval a tak rozestavení ostatních figur není jako v oné partii, kterou vyhrál Pavel Daněk černými.

Černý vymyslel kombinaci Dáma x g2 šach, kde po sebrání dámy věží následuje třítahový mat (harmonika) věžemi. Soupeř s bílými tomu "uvěřil" a vzdal. Jenže bílý může dámu sebrat pohodlně králem a vzdát by mohl ihned černý.
To jsou bleskovky, kde analyzování pozic je k ničemu. Ale slouží občas jako příklady kuriózních slepot.