neděle 16. prosince 2012

Derby Rapidů v KP II vyhrálo Déčko.

Družstvo našich nadějí Rapid Teenagers rozdrtilo Choceň 6.5 : 1.5 a je v soutěži těsně na 2. místě  za Bohemií Pardubice, která zaváhala doma s Chotěboří 4:4.

Druholigové družstvo Rapid B prohrálo ve Vysokém Mýtě 2:6, když tam nastoupilo pouze v 7. Jednička Mýta Marian Sabol si pospíšil s reportáží o tom našem debaklu.

Po bližším a kritickém pohledu na průběh partií z tohoto utkání se mi ukazuje, že tak pohodové vítězství to zase nebylo. Je pravda, že Pačovský stál už od 4. tahu špatně, pro neznalost teorie skotské hry a prohrál zaslouženě. Partie Smutného byla velmi kvalitní a napínavá a ve 22 tahu mohl náš hráč přejít do přivyhrané pozice. Partii prohrál kvůli časové tísni v těžké pozici s těžkými figurami hrubou chybou. Tomáš měl po nápadité zápletce v zahájení už v 11. tahu k dispozici nesložitý vyhrávající tah, ale místo toho zbytečně obětoval celou figuru a v zápletkách chyboval. Petuchov stál pozičně většinu partii jasně lépe a výhodu neproměnil. Olda Kastner vyhrál se štěstím připrohranou pozici díky soupeřově hrubce a Vojta Kastner měl v bláznivé partii dvakrát šanci na obrat a výhru, ale šance nevyužil. Nechybělo mnoho a utkání mohlo skončit úplně obráceně. To se ale do výsledků nepočítá a bez 1 hráče se vyhrává těžko, což není omluva.

V posledním utkání roku 2012 vyhrál v KP II Rapid D nad Rapidem E přesvědčivým rozdílem 6:2. Po senzačním vítězství Ečka v minulém kole nad Poličkou se tomuto družstvu dnes tolik nedařilo a jeho hráči nevyhráli ani jedinou partii. Brzy po zahájení a rozehrání partií začaly nabídky remíz ze strany Rapidu E. Dal jsem jako kapitán hráčům D volnou ruku k rozhodnutí podle jejich pocitů. Situace na šachovnicích byla sice nejasná, ale nejsem zastánce násilí v pozicích. Zápas začal tedy 3 remízami, když já remízu po chvilce váhání soupeři odmítl. Počítač mi doma dal za pravdu, že jsem svoji pozici dobře odhadl jako jasně lepší. Potom vidím vedle sebe, že Jirka Hon někde ztratil pěšce a pokusil se soupeři nabídnout remízu, která byla samozřejmě odmítnuta. Na poslední desce vyhrál konečně Pepa Štěpán a utkání se začalo vyvíjet v náš prospěch. Já si svoji pozici trochu pokazil paradoxně tahem, na který jsem spotřeboval hodně času. Ale soupeř mi oplatil chybou v obraně a po 33. tahu se vzdal před matovým útokem. Své partie dohrávali již jen Hon, který pozici vylepšil, Honza Janko s figurou navíc a Standa Bodlák v nejasné pozici. Vedli jsme 3.5 : 1.5 a rozhodující bod na 4.5 dal Honza.

Ve 14:01 za stavu 4.5 : 1.5 byly situace v posledních dvouch hraných partiích následující:
Technicky jasně vyhraná pozice pro černé figury,  kterými tahal Hon z Rapidu D a brzy taky vyhrál.

Na 7. šachovnici vznikla zajímavá koncovka o které jsme ve vedlejší místnosti vzrušeně diskutovali, a kde bílý na tahu asi váhal nad možnosti přechodu do věžové koncovky Sxd5 a tahem Ve6, který nakonec přišel. Zápis partie nemám, ale pamatuji si, že černý vyměnil věže a dal tak šanci bílému na výhru. Možné varianty:
1. Re6 
( 1. Bxd5 e2+ 2. Kd2 Rxd5 3. f6 Kg8 4. a4 Kf8 5. a5 Rd6 6. a6 Rxf6 7. a7 Ra6 8. Rh7 Kg8 9. Re7 Ra1 10. Kxd3 Rxa7 11. Rxe2 =)
1. ... Rxe6 ?
( 1. ... Rd8! 2. Rxh6+ Kg7 3. Rg6+ Kf7 4. Bc4 = )
2. fxe6 Nc7 3. Bc4 d2 4. b4 Kg7 (skutečný průběh si nepamatuji)  5. b5 +- 

Partie nakonec skončila remízou, kdy bílému zbyl pěšec na h-sloupci a nepomohl mu střelec navíc, protože byl "špatný" a neovládal pole proměny h8. 


Následující partie se mi jeví jako zajímavá i přes řadu chyb, které mi odhalil počítač. Kromě toho je to jediná partie zápasu, ze které mám zápis.Žádné komentáře:

Okomentovat