sobota 9. prosince 2017

Neděle - Krajský přebor II. - 4.kolo - 3.12.2017

Z nadějného Slavkova se stalo drsné Waterloo

Po klidné jízdě do Hinska a tradičnímu zaparkování u Lídlu jsme v plné sestavě a bojové pohotovosti nastoupili do hrací místnosti. Soupeři proti nám hráli v celkem příjemné sestavě a dali se porazit.
  Začátek byl plný optimismu. Nejdříve jsem vyhrál já na 7. šachovnici. Po zisku figury a zatlačení soupeře do defenzivy jsem obětoval věž a soupeř před neodvratným matem vzdal.
Brzy po mně vyhrál i Jarda Macek. Svou koncentrací a bojovností nakonec rozhodl v pěkné věžové koncovce.

zleva: Antonín Indra; Jaroslav Macek

Naproti tomu Honza Nešpůrek nedokázal vyhrát věžovku s pěšcem navíc. Nicméně vyzkoušel soupeře i sebe a remizoval.
Adam Ret prohrál. Příčinou porážky byla špatná práce s časem. Na konci partie měl ještě 40 minut!

Adam Ret s otcem

Zdeněk Seidl 99 procent zápasů končí jako poslední. Tentokrát celkem brzy získal figuru a vyhrál.

zleva: Zdeněk Seidl; Zdeněk Roušar

Martin Joukl sice ztratil kvalitu, leč i tak měl pozici díky zbrklosti soupeře přivyhranou. Mohl šáhnout na krále nebo jezdce a vyhrát. Šáhl na pěšce a prohrál.

zleva: Jiří Šťulík; Martin Joukl; Jan Zámečník; Jan Nešpůrek

Jakub Joukl ve vyrovnané pozici hrál pasivně a nakonec prohrál na čas.
Matěj Prokop podobně jako maršál Ney začal svůj tradiční útok na krále. Za chvíli došel Matějovi jeho útok a musel hrát pozičně. Nakonec prohrál v dámské koncovce. Krásně rozehraný zápas se tak změnil v krvavou lázeň.

zleva: Jakub Joukl; Matěj Prokop

Napoleona čekal exil na svaté Heleně. Mě nezbývá než věnovat respekt bojovnosti našich soupeře a obrnit se trpělivostí nad chybami našich mladých hráčů.

Taktika

1) Bílý zahrál bezstarostně 1.d5-d6. Jak budete reagovat černými? Na diagram máte 1 minutu.
2) Jak pokračovat za bílé? Zapište varianty. Na úkol máte 5 minut.
3) Co radíte černému? Zapište varianty. Na pozici máte 10 minut.
4) Co byste zahráli po a) 1.Kh1 a co po b) 1. c5 (stalo se v partii)? Na diagram máte 2 minuty.

Řešení diagramů
1) 1....Vxd6! vazba - věž na d2 pouze zdánlivě kryje pěšce
2) Pozice byla jednoduše vyhraná po 1.Dh6! Dxf6 2. Dxh7+ Kf8 3. Vhxe5   +-  Bílý se rozhodl pro slabší variantu 1. Vhxe5 Dxf6 2. Dxf6 Vxf6  3. Ve8+ Vxe8  4.Vxe8 Kg7 5. Vb8  +=
3) Černý správně zahrál 1...d4! bílý urychlil prohru tahem 2.exd4?? (nutné bylo 2.fxe5 dxe3 -=) 2.....exd4 a teď má bílý velký problém. Např. A) 3.Jxd4 rozhodne vazba 3.....Vxd4 -+   B) 3.De1 aby uhnul z vazby 3..dxc3 -+  C) Bílý zahrál 3. h3 a po d3+ ztratil figuru.
4) a) 1...Vxh3+ 2.gxh3 Jg3 mat   b) 1...Vxh3+ 2. Kxh3 Dg3 mat

Věžové koncovky

Zásady:
Věž musí být pohyblivá a aktivní.
Věž patří za pěšce (našeho i soupeřového).

Strategický plán je jasný: nástup pěšců na dámském křídle do dámy. Jak to vypadá, když se nedodržují zásady, uvidíme.

V partii se stalo 1. b4 Vd4 2. b5 Vxf4? (2...Vb4 za pěšce) 3. b6? (mnohem silnější je 3.Vb2! opět věž za pěšce) Vb4 4. Ve6 Kf7  5. Ve7+ Ke8? (Stylovější je 5...Ke6 6. b7 Kd6 7.Vb7 s výhrou bílého) 6. b7 Vh4+   7. Kg3 Vg4+  8. Kf3 1-0

Čtenář může právem namítat, že černý měl tak prohranou pozici, že se bílý nemusel držet žádných zásad. Avšak zvyk je železná košile a leckdy se lajdácky přístup může vymstít, jak se přesvědčíme u další pozice.

Co byste radili bílému? Zamyslete se a zapište varianty. Na pozici máte 10 minut.

Nejlepší je 1.Ve5+ Kd6 a nyní vyhrává 2. Ke3! +- (remizuje 2.Vxf5 pro 2...Vxf2+ 3.Kxg4 Vxg2+;  remizuje 2. f3 Vxf2 3.Vxf5 gxf3)  nyní visí věž a pěšec na f5.

Bílý zahrál opatrné 1. Ke3 a o pár tahů později vznikla typová pozice pro základní zásadu u věžovek. Na pozici máte 1 minut.

Bílý neviděl jednoduché 1. Vb5! +- "věž za pěšce" a zahrál 1.b7?? Vb2 =. Tarrasch se musí obracet v hrobě!