neděle 28. listopadu 2010

Vyhráli jsme i bez 1 hráče 5:3

Do vlaku na Ústí nad Orlicí v mrazivém ránu -7 st.C nás nastupovalo 6. Ondra Kraus měl přijet do Ústí přímo z Letohradu a Vobořil se těsně před odjezdem 7:55 telefonicky omlouval, že se nemůže hýbat (byl po sobotním rapid turnaji v Mistrovicích). Takováhle omluva nám ale v tu chvíli byla tak platná jak mrtvému zimník a náladu nám určitě nezlepšila. Ale už nebyl čas pokusit se zmobilizovat například Pepu Sýkoru, který to má na nádraží kousek. Nastoupili jsme tedy po menším zakufrování ve městě v Hotelu Poprad v Music Clubu v 10 hodin v 7 hráčích.
1. Kraus 0,5, 2. Kastner 0,5 3. Hlavnička 1, 4. Outulný 0,5, 5. Tuvšinbajar 1, 6. Veselý 0,5, 7. Novotný 1bod.  Rozhodčí p.Glembek byl evidentně nejspokojenější hráč Ústí, protože si hned mohl připsat do zápisu 1 kontumační bod a na zápas nerušeně dohlížet.

Partie Kastner - Volf  na 2. šachovnici skončila brzy rychlou remízou a byl tak eliminován jejich nejsilnější hráč. Pak to ale byla na zbývajících 6 šachovnicích velká bitva a zaslouženě jsme ji vyhráli. Soupeř Jirky Hlavničky si vtipně zakombinoval, ale nakonec jeho dva nečekané skoky bílým jezdcem skončily výhodou černého a prvním bodem na naší straně.  Pavel Outulný potom co dvakrát prošel kolem možnosti získat vyhranou pozici, měl volného d pěšce, kterého soupeř dobře blokoval ale tato spíše optická převaha nakonec skončila pouze půlkou již v mírně horší pozici bílého. Aleš Novotný hrál spolehlivě na jistotu a opět zabodoval. Fakt, že se mladíci konečně "chytli" a zapadli do týmu mě potěšil nejvíc.

Já jsem měl trochu štěstí a kromě důležitého půl bodu, který dotáhl naše skore na 4 body, jsem si zahrál poprvé v životě tah 1.d4 a zrovna proti Ben-Oni. O nějaké  teoretické znalosti zahájení z mé strany se nedalo mluvit, protože jsem to hrál jen citem a snažil se stavět figurky na optimální pozice a kupodivu až do 32.tahu partie neměla chybu. Soupeř to hrál dobře a já měl opět už po několikáté falešný pocit, že stojím lépe a že se mu ta pozice musí sesypat. Ale opět jsem se mýlil a před časovou kontrolou jsem udělal chybu sám hnusným tahem Re1. Pak jsem udělal další chybu "samozřejmým tahem" 36.Qxe1, kdy jsem měl objektivně v kapse remízu. To bych ale musel vidět tu záchrannou variantu s Qh6 s hrozbou matu na f8. Opravdu je potřeba se před každým sebevíce samozřejmým tahem podívat, jestli není nějaký lepší tah (to říkal dávno už Lasker).
39.tahem jsem zahrál další plundr, ale soupeře jsem tím zřejmě vyprovokoval k ještě větší chybě, kterou zahodil výhru a po které partie už musela skončit remízou. Krásný zvedák 39...c3! nám ukázal po partii Jarda Volf. Na tento hezký tah měl ale můj soupeř k dispozici pár vteřin. 

Tuvšinbajar v poslední hrané napínavé partii zabodoval tvrdým tlakem na soupeřova krále s kvalitou navíc a mohli jsme si oddychnout. Je to silný hráč a jeho klopýtnutí ve Vysokém Mýtě byla daň pravděpodobnosti.

Hráli jsme dnes bez hráčských opor s ELO nad 2000 - Vobořila, Sýkory, Henniga, a to od začátku soutěže necháváme odpočívat Seidla, Hona a Janko a Hrnčiarika, zkušené hráče s ELO nad 1800. Solidní rezervy tedy ještě máme a otevřeně říkám, že mi s P.Vobořilem dochází trpělivost. Za týden budeme chytřejší a snad se nám sestava na zápas 12. prosince se silným družstvem Chrudim B více vyjasní. Zápasy se slabšími družstvy máme za sebou a nyní bychom měli potvrdit svoji sílu a dokázat, že dosavadní výsledky nebyly šťastná náhoda. Sázím spíše na dobrou atmosféru v týmu, bojovné zaujetí a chuť do hry, než je sestava z individualit a rutinérů. Pod 50% mají výsledky pouze "obětní beránek" Ondra Kraus, a dále Vobořil a Marcinko.

Pohled na tabulku je nyní docela příjemný. Jsme s jistotou na druhém místě s dobrým skóre a naše naděje, že se v soutěži udržíme, se radikálně zvýšila.  Dvě utkání dnešního 4. kola skončila remízou a také tato maličkost nám nahrává, protože čtyři remizující družstva získala pouze po 1 bodu a jejich ztráta na nás se zvýšila. Jasný favorit soutěže 2222 ŠK Polabiny těsně vyhrál v České Třebové, která ale nastoupila dosti oslabená bez 3 hráčů s ELO nad 2000. Dá se čekat, že výsledky dalších utkání budou velmi nepředpovídatelné a bude to boj až do konce. Spočítal jsem Buchhozův koeficient Polabin a Rapidu (součet skóre soupeřů, se kterými jsme hráli) a je stejný 53,5 bodů. Zajímavé je, že i součet současného pořadí soupeřů je u nás stejný. V tabulce je u družstva červeně vpravo číslo kola kdy jsme s ním hráli (černě je to pro Polabiny).

Poř.DružstvoVRPBodySkórePartie
1.2222 ŠK Polabiny "C"4001222.517
2.Rapid Pardubice3101019.014
3.SK + Sokol Žamberk 301918.012
4.ŠK Vysoké Mýto "B"                        2.220818.012
5.TJ CHS Chotěboř202618.015
6.TJ ŠO Chrudim "B"                        2.202615.510
7.TJ Lanškroun112416.58
8.TJ Štefanydes Polička                 3.112414.07
9.TJ Spartak OEZ Letohrad                3.112413.58
10.TJ Lokomotiva Česká Třebová  4.103315.010
11.ŠK Vysoké Mýto "C"                         1.103313.510
12.TJ Jiskra Ústí nad Orlicí "B"  -    1. 4.00408.52

Uvádím tady na konci článku zatím alespoň moji partii. To jsou praktické šachy s řadou chyb. Od 8.tahu hodnotí "motor" pozici jako zcela vyrovnanou (pro mě překvapivě) a na výhodu jsem mohl pomýšlet jen pokud bych zahrál 8. h3 namísto Nge2 a pak Nf3 nebo i Nf3 hned a tak mám alespoň co studovat pro příště. Myslím, že Ben-Oni je celkem solidní zahájení za černé s šancemi na výhru.
===============================================================
Podívejte se taky na zajímavou reportáž ze zápasu "Křižník Potěmkin rychle nabírá vodu"   s pěknými fotografiemi  od Jana Pokorného.
===============================================================
Další partie jsou tady na přehrávači.  První dvě šachovnice byly celkem nezajímavé remízy. Díky ale za ně. Bez zaváhání střihnul partii Jirka Hlavnička, který neudělal chybu a soupeře nechal hrát, aby se porazil sám. Nejdivočejší partie byla ta Tuvšinbajara, který vážně zaváhal jenom v časové tísni ve 38.tahu nešikovným ústupem krále, ale jeho soupeř to nevyužil a naopak ve 40-tahu zahrál  bílý definitivně prohrávající tah. Na závěr mohla přijít ještě parádička s obětí kvality (místo Qg3).
Horší známku ze hry dostane Pavel :-), který dvakrát soupeře "omilostnil" a zahodil tak jasnou výhru. Alešův soupeř měl šanci pouze ve 26.tahu vyskočit Qe4 a získat zřetelnou výhodu. Hra obou našich dorostenců dělá velmi dobrý dojem. Pro diváky žádné drama, ale pro družstvo spolehlivý výkon.

Doufám, že všichni berete analýzy sportovně k vlastnímu poučení do budoucna a neberete si poukázání na chyby nějak osobně  :-).  Pokud v tom najdete chybu, napište mi, nebo do komentáře.V utkání Chrudim B - Chotěboř, na 6. šachovnici v partii Novotný, Tomáš - Bartoš, Martin se stalo neuvěřitelné. Opět jedna pozice do sbírky "poslední chyba" (rezignací partie končí). Po předchozích tazích  54.Qg2 Bf3 v následující pozici na diagramu, která je objektivně vyhraná pro bílého, se bílý vzdal ?! 0-1.


Po jediném tahu 55.Nc3 musí černý měnit dámy a bílý potom se "dvěma pěšci více vítězství vstříce...". (Napadenou figurou přece není nutné tahat.). Tento výsledek prohrál Chotěboři utkání 5 : 3.  Doufám, že v příštím kole Chrudim s námi takové štěstí mít nebude. A poučení pro praxi. Nevzdávat se i v objektivně prohrané pozici a vytvářet soupeři problémy.

Ale nevím jestli to tak přesně bylo,  nebyl jsem tam a je možné, že bílý prohrál na čas. To by mohlo být vysvětlení.

Nebo v této pozici na 3.šachovnici ze stejného utkání Chrudim B - Chotěboř, Krys - Tuma, skončila partie také kuriozně ve vyrovnané pozici okamžitou výhrou černého.Bílý zahrál 45.fxe4?? a přišlo 45...Bxe4+ a bílý se před matem vzdal.. Pokud 46. Kg1 Rxg4 a Qxg4# nebo musí odevzdat za střelce dámu.  ( bílý měl hrát 45.Qe5!? e3 46.Kg1 Qa7 47.Kg2 e2 48.Qxe2=). Maličko mi to připomnělo nehodu Patrika s Letohradem :-).

Žádné komentáře:

Okomentovat